باغ پسته پردیس کشاورزی و منابع طبیعی احیاء شد - صفحه نخست

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

باغ پسته پردیس کشاورزی و منابع طبیعی احیاء شد

 

دکتر حمیدرضا چقازردی مدیر مزرعه آموزشی تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه رازی گفت:  پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی طی یک سال گذشته با بررسی‌های انجام شده در راستای اهداف بلند مدت دانشگاه اقدام به احیاء باغ پسته کرده است.

 دکتر چقازردی خاطر نشان کرد:  مساحت باغ پسته حدود ۱۸.۳ هکتار است که در ۲ قطعه در ضلع جنوب شرقی و شرق اراضی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی احداث شده است. 

وی افزود: با اعزام ۲ نفر از اعضاء هیأت علمی دانشگاه رازی به استان کرمان و دیدار با متخصصان مرکز تحقیقات پسته کشور و باغداران مشهور و همچنین بازدیدهای میدانی، راهکار مناسب جهت احیاء باغات پسته دانشگاه رازی با وضعیت موجود اتخاذ و اقدام به احیا شد.

دکتر چقازردی با اشاره به طراحی، مطالعه و اجرای سیستم آبیاری تحت فشار نوین متناسب با درجه سختی آب و وضعیت درختان پسته از حفر یک حلقه چاه عمیق به منظور تأمین آب مورد نیاز خبر داد.

مدیر مزرعه آموزشی تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، دعوت از کارشناسان استان کرمان و انجام بازدید میدانی و بررسی چگونگی روند اجرای کار و همچنین خرید ۱۴۰۰۰ نهال ۲ ساله گلدانی، کاشت نهال‌ها مطابق با اصول فنی و برنامه‌های از پیش تعیین شده را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه برشمرد. 

دکتر چقازردی اظهار امیدواری کرد که با اقدام به حذف علف‌های هرز بین ردیف‌ها و شروع عملیات آبیاری، نهال‌های جوان برای پیوند در سال ۱۳۹۸ آماده شوند.

مدیر مزرعه آموزشی تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی گفت: عمر درختان پسته قدیمی بیش از ۴۵ سال می‌باشد که در طی سال‌های متمادی تعدادی از آن‌ها به دلیل آتش‌سوزی  خشک شده است که عملیات احیاء با واکاری بین درختان مسن، جهت رسیدن به تراکم مناسب و اجرای پیوند در حال اجرا است.